Video: przywitanie i zachęta do pisania wspomnień


''Dzień dobry. Nazywam się Janusz Sobolewski. Mój dorobek dziennikarski i pisarski upoważnił mnie - tak sądzę - do stworzenia tej strony internetowej, strony zachęcającej do redagowania wspomnień i biografii ''zwykłych'' ludzi. Zwykłych? Każdemu, bez względu na zawód, osiągnięcia, przeżyte lata, należy się chwila przypomnienia. Ukułem hasło: ''Tylko zapisane wspomnienia pozostają trwałe''. Zapisane przez każdego i dla każdego. Czyli utrwalone piórem albo elektronicznie. Nie ma nic ważniejszego niż takie utrwalenie. Wiele osób odczuwa potrzebę zapisania się w pamięci, chce zachować o sobie pamięć. Nie trzeba być wcale osobą wyjątkową jak (za przeproszeniem) Kopernik (czy) albo Einstein... Aby zapisać się w pamięci, trzeba jednak umieć zapisać się w pamięci. Nie łudźmy się, że jest inaczej. Ludzie umierają naprawdę, jeśli ginie wiedza na temat ich mniejszych czy większych dokonań, słabostek, pragnień, nastrojów... Dawniej pamięć uciekała z powodu braku miejsca na jej przechowywanie. Dziś sieć elektroniczna to niebo dla wspomnień. O znalezieniu się w tym niebie decydujemy my sami..., utrwalając wspomnienia. Trafia do nieba wspomnień każdy, jeśli zechce, i tak, jak zechce. Po to, by inni nie zapomnieli, by innym dać szansę pamiętać. Komputer staje się jedynym medium w domach, wypiera inne media. Na jednym ekranie możemy mieć wszystko, biblioteki z książkami o Koperniku i Einsteinie, ale też własną cząstkę sieci, zaprojektowaną wedle własnych życzeń, do wyświetlenia na wszystkich ekranach świata. Wpisujemy w komputerze swój adres... i żyjemy wiecznie. W niebie. Każdy zawsze może zajrzeć do tego nieba. Drodzy! O tym, że byliście, żyliście, zaświadczy nagrobek. Ale groby bez wspomnień są puste. Nigdzie tego nie podpatrzyłem. Nikt mi nie zasugerował czegoś podobnego. Może więc jestem pierwszy taki, co... Na cmentarzu... Zawsze irytowały mnie groby, o których nic nie wiedziałem. Bardzo rzadko przecież natrafia się na dopiski: profesor liceum, magister farmacji czy naczelnik poczty. Rodziny mają się czym pochwalić... A zmarli bez tytułów i stanowisk nie są warci uwagi? Z jakiej podanej na grobach informacji wysnuwać refleksję? Z długości życia? Swego czasu napisałem reportaż, osnuty wokół powyższej myśli. Pamięć żywych, spotkanych ludzi, niewiele pomaga. To jedynie wyrywkowa pamięć. Chciałbym wchodzić na cmentarze i czytać z nich jak z księgi. Dlatego wyryłem na pomniku mego zmarłego ojca adres strony internetowej ze wspomnieniem. Wyryję takie adresy na innych pomnikach bliskich, poproszę o wyrycie adresu i na moim... , by każdy przechodzień, jeśli tylko zapragnie, mógł wejrzeć do nieba wspomnień. I zobaczyć. Być blisko. I pamiętać''.

Strona główna  Powrót do strony głównej  

***
SPOTKANIE AUTORSKIE
  z  Januszem L. Sobolewskim
w Klubie ''Kazimierz'' przy Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie
w dniu 16 czerwca 2011 roku


VIDEO:      Cz. 1 - Recytacje aktorskie (od 3 min. 20 sek.) i wystąpienia gości (od 16 min. 15 sek.)   Cz. 2 - Przemowa Autora (od 4 min. 25 sek.)   Cz. 3 - Apel o promocję dorobku polskiego reportażu (od 8 min. 30 sek.)

            FOTO:

  Fot. Andrzej Makuch 


Strona główna  Powrót do strony głównej  
***
WIDEOBOOKI
''Podróże do czyśćca''

      Witam. Skoro są audiobooki, mogą być i wideobooki - czyli czytane książki z obrazkiem. Te wideoksiążki - w odcinkach pod wspólnym tytułem ''Podróże do czyśćca'' - są o mnie. I nie o mnie mimo formy zapisu... Mówię jednak poprzez nie całym sobą skoro wyszły spod mego pióra. Ku pamięci. Proza li to czy życie?Odcinek 1: ''Intelektualista z kamieniem''    
Odcinek 2: ''Szkoda lata''     
Odcinek 3: ''Tylko JEMU''     
Odcinek 4: ''Olśnienie''    
Odcinek 5: ''ZIP poczęcia''     
Odcinek 6: ''Atrybut''     
Odcinek 7: ''Niewidziany''     
Odcinek 8: ''U drzwi''    
Odcinek 9: ''Stanąć przeciw''     
Odcinek 10: ''Mistrz''    

      Dziękuję za wysłuchanie i obejrzenie mojego pisania. I zapraszam do nieba wspomnień.

Strona główna  Powrót do strony głównej